БІБЛІОТЕКА
ХТО МИ, ЗВІДКИ І КУДИ ЙДЕМО
Тетяна Пушкарьова*, Почесна голова Української асоціації психоаналітичної психотерапії, члена Європейської федерації психоаналітичної психотерапії
Українська асоціація психоаналітичної психотерапії – колективний член Європейської федерації психоаналітичної психотерапії – створена з ініціативи перших українських психоаналітиків – членів Міжнародної психоаналітичної асоціації (МПА) Т. Пушкарьової , І. Романова, М. Пустовойта, В. Лагутіна, Е. Матузка та М. Суслова у 2010 році коли відзначалося століття МПА, члени якої зробили великий внесок у організацію та розвиток ЕФПП.
Основними цілями УАПП є розвиток клінічної практики психоаналітичної психотерапії (ПП) та організація кваліфікованого, систематизованого тренінгу, орієнтованого на найвищі європейські стандарти підготовки психоаналітичних психотерапевтів, участь у наукових дослідженнях та міжнародних заходах ЄФПП та її членів.
Психоаналітична чи психодинамічна психотерапія є однією з форм клінічної практики на основі психоаналітичної теорії, принципів та технік. Це метод лікування, який використовує як основу для розвитку та розуміння процесу терапії психоаналітичні теорії та практичні підходи. Емоційні проблеми та страждання, що лежать в основі психологічних труднощів, зазвичай приводять людей у терапію. У процесі лікування психоаналітичні теорії зіставляються з терапевтичною ситуацією «тут і зараз», а також досвідом «там і тоді», сприяючи розвитку самосвідомості та поглиблення розуміння особливостей психічного життя. Терапевтичний ефект розвивається у міру розвитку здатності до рефлексії, символізації та менталізації психічного досвіду.
Видатні психоаналітики - Кляйн, Біон, Віннікот, Лакан, Кохут, Кернберг, Грін, Фонагі, Габбард, Р. Хіншельвуд та ін. зробили великий внесок у розвиток теоретичних основ та становлення клінічної практики психоаналітичної психотерапії. ПП займається широким спектром психопатології завдяки застосуванню спеціальних методів та технік. В даний час психоаналітичні терапевти працюють у широкому колі установ. Крім спеціалізованих психотерапевтичних інституцій, психоаналітичних психотерапевтів Західної та Центральної Європи можна зустріти і в психіатричних відділеннях, у соматичних та педіатричних клініках, у відділеннях для новонароджених, у спеціалізованих клініках – онкологічних, хірургічних, дерматологічних, у лікарнях для паціентів похилого віку. Психоаналітичні психотерапевти займаються вирішенням психологічних проблем пар та сімей, підготовкою до батьківства, фасилітацією перших контактів немовлят з батьками, проводять ігрову психоаналітичну психотерапію для малюків та їх батьків, допомагають підліткам знайти свій шлях у процесах сепарації та індивідуації, супроводжують тяжко та безнадійно хворих.
Психоаналітична психотерапія застосовується у роботі з пацієнтами, які страждають на серйозну психопатологію, прикордонні психічні розлади, депресії, залежності, і навіть у відділеннях судової психіатрії. Психоаналітичні психотерапевти частіше використовують сеттинг віч-на-віч - з дітьми та підлітками, дорослими, з подружніми парами та сім'ями, з психотерапевтичними групами, з частотою від 2 до 3 разів на тиждень. Робота здійснюється у форматі амбулаторного, стаціонарного та змішаного лікування, у державних інституціях та у приватній практиці.
Європейська Федерація психоаналітичної психотерапії була створена в 1991 році в Лондоні. ЄФПП проголосила за мету покращення психотерапевтичної допомоги жителям Європи та розвиток ефективної професійної комунікації між психоаналітичними психотерапевтами країн Європи. За словами минулого президента ЄФПП Люка Мойсона, перша, настановна конференція проходила в атмосфері, подібній до «Вавилонського стовпотворіння»: «Голос усіляких прислівників був чути доти, доки не прийняли рішення, що офіційною, стандартною мовою буде визнана англійська». Першим президентом було обрано британського психоаналітика, члена МПА, Браяна Мартіндейла (Brian Martindale). Багато інших британських аналітиків зробили вагомий внесок у розвиток психоаналітичної психотерапії та ЄФПП – Лідія Тишлер, Енн Хорн, Пітер Фонагі та багато інших, чиї публікації відомі у широких колах психоаналітичних психотерапевтів.
ЄФПП займається розширенням доступності кваліфікованої психоаналітичної психотерапії у країнах-членах федерації, допомагає розвитку мережі професійних зв'язків та спільнот на європейському просторі (EFPP Website). Створення ЄФПП логічно розглядати в контексті європейської інтеграції, політичного, економічного та соціального розвитку та розширення Європи на Схід та формування єдиного європейського ринку праці, де будь-якому професіоналу можна мігрувати в будь-яку іншу європейську країну та вільно жити та працювати. У той же час, у всіх частинах Європи відбувалася конкуренція та спроби витіснення психоаналізу та психоаналітичної психотерапії більш економічними, короткостроковими видами психотерапії. Це також стимулювало необхідність консолідації співтовариства психоаналітичних психотерапевтів для захисту професійної позиції та прав пацієнтів.
ЄФПП стала тією професійною організацією, яка розробила уніфіковані стандарти тренінгу та клінічної практики на основі функціонування професійних спільнот. Стандарти навчання ЄФПП узгоджені та є критеріями для національних співтовариств, які суворо дотримуються правил проведення базового тренінгу з психоаналітичної психотерапії, підтримки професійного зростання та організації клінічної практики ПП.
В даний час членами ЄФПП є близько 13000 психоаналітичних психотерапевтів, що належать до національних мереж у 26 країнах: Бельгія, Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Великобританія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Ізраїль, Італія, Литва, Люкс , Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Росія, Сербія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Україна. Наступні країни Східної та Центральної Європи прийняті у статусі асоційованих членів ЄФПП: Грузія, Казахстан, Латвія та Туреччина,статус наглядових членів мають Болгарія, Ісландія, Словаччина. Президентом ЄФПП є німецький психоаналітик Анн-Марі Шлоссер (Anne-Marie Schloesser). Президеном секції психоаналітичної психотерапії для дорослих, яку представляє УАПП, є британський психоаналітик – Міранда Фейхтванг.
ЄФПП складається з 4 секцій психоаналітичної психотерапії для: дорослих, дітей та підлітків, секції групового психоаналізу, психоаналітичної психотерапії для подружніх пар та сімей (Adults, Children and Adolescents, Groups, Couple and Familiy Psychotherapy (PCFP).
Кожна країна може делегувати по два члени від кожної секції на загальні збори Делегатів (обраних демократичним шляхом у своїх національних спільнотах), які відбуваються кожні два роки в країні Президента. Делегати представляють думку своєї країни і можуть брати участь у голосуванні з приводу поправок до конституції ЄФПП. Правління ЄФПП обирається зборах Делегатів, виборний період – чотири роки. Головним принципом роботи Виконавчого комітету є підтримка розвитку психоаналітичної психотерапії у країнах-членах ЄФПП. При цьому особлива увага приділяється умовам роботи з пацієнтами, засобам та методам навчання психоаналітичної психотерапії, підтримці високих стандартів тренінгу та науковим дослідженням.
З самого початку одним з основних напрямків діяльності ЄФПП було обговорення клінічної практики, особливостей професійного тренінгу та обмін досвідом у галузі навчання психоаналітичної психотерапії з метою вироблення функціональних стандартів навчання ПП.
Іншим важливим напрямком роботи ЄФПП є проведення конференцій, що відбуваються практично щороку, участь у дослідницьких проектах, видання книг та журналів.
У 2011 пройшла спільна конференція секцій психоаналітичної психотерапії для дорослих та секції психоаналітичної психотерапії для дітей та підлітків у Кракові. В Афінах у 2012 році пройшла конференція групової та психоаналітичної психотерапії пар та сімей. Спільна конференція всіх чотирьох секцій ЄФПП запланована на 2014 рік. Кожна конференція має локальний організаційний комітет, який працює у тісній співпраці з координаторами конференції у Виконавчому комітеті ЄФПП.
Дискусійні групи, які відбуваються після кожного пленарного засідання, сприяють удосконаленню навчання та розвитку контактів між учасниками. На конференціях також відбуваються тематичні семінари, як, наприклад, семінари з спостережень за немовлятами, семінари з вивчення та роботи з психічною травмою та насильством, семінари з наукових досліджень. Нову форму семінарів було запроваджено у Дрездені, а потім у Берліні: це була експертна оцінка сесії у співпраці з редакцією Міжнародного психоаналітичного журналу.
Для того, щоб підтримувати інтерес до психоаналітичних ідей та клінічної практики в країнах Східної та Центральної Європи, ЄФПП також організувала низку конференцій у цих країнах: у Празі, потім у Ризі, і останній був у Таллінні у 2005 році, після чого було прийнято рішення розпустити Спеціальний комітет, який відповідає за ЄФПП конференції у Східній та Центральній Європі, оскільки стартували навчальні програми у цих країнах і стало можливим відвідування спільних конференцій ЄФПП усіма східноєвропейськими колегами.
Одне із завдань ЄФПП полягає у розвитку зв'язків з іншими психотерапевтичними організаціями, в основному, з тими, що займаються психоаналітичною психотерапією та психоаналізом. Зокрема, слід згадати контакти ЄФПП із співредактором Міжнародного психоаналітичного журналу – професором Полом Вільямсом, наявність відділення психоаналітичної психотерапії у Британському психоаналітичному інституті, участь колег з ЄФПП у заходах Європейської психоаналітичної федерації та Міжнародної психоаналітичної асоціації. У додатку ви знайдете список британських психоаналітичних та психотерапевтичних організацій, з якими співпрацює ЄФПП.
Основним пріоритетом ЄФПП та УАПП є турбота про пацієнтів, розвиток доступної психоаналітичної психотерапії для найширших кіл користувачів, підготовка висококваліфікованих психоаналітичних психотерапевтів. Велике значення надається умовам навчання та проведення досліджень. Своєю діяльністю ЄФПП пропонує нам майданчик, на якому можуть відбуватися як розвиток кращих традицій ЄФПП, так і подальші наукові дослідження, взаємні обміни досвідом, під час яких ми можемо вчитися на прикладах тотожностей і відмінностей у нашій роботі. ЄФПП просуває мережу Європейського співтовариства психоаналітичних психотерапевтів за допомогою щорічних конференції ЄФПП, публікацій книжкових серій ЄФПП, за допомогою підтримки навчальних програм, через роботу різних груп за інтересами та через веб-сайт ЄФПП, на якому доступний онлайн-журнал. Завдяки діяльності членів ЄФПП, знамените лондонське видавництво Карнак випустило 11 томів серії, зміст якої складають лекції, обрані статті та воркшопи. Члени ЄФПП беруть участь у виданнях психоаналітичної літератури та інших авторитетних видавництвах, наприклад – Роутледжі.
Групи з інтересів, що функціонують у рамках ЄФПП: це група зі спостереження за немовлятами та група, група, яка працює над клінічно-орієнтованими та теоретично-орієнтованими дослідженнями у психоаналітичній психотерапії (efpp.org/research/reviews_of_research.htm). Група, присвячена жертвам тортур та організованого насильства, є постійною частиною конференцій ЄФПП. Кожні два роки ЄФПП організує невеликий семінар на грецькому острові Сірос, де розробляються теоретичні та клінічні теми. На веб-сайті ЄФПП ви знайдете докладнішу інформацію про роботу цих спеціальних груп за інтересами.
Із самого початку існування ЄФПП активно розвиваються зв'язки із колегами з країн Центральної та Східної Європи. Однією з ключових фігур у встановленні та розвитку цих контактів була координатор підкомітету з Центральної та Східної Європи Лідія Тишлер – британський психоаналітик чеського походження. 17-18 травня 2013 Лідія Тишлер організує у Празі міжнародну конференцію «Діти з дисфункціональних сімей».
УАПП продовжує розвивати та вдосконалювати тренінг за стандартами ЄФПП, розробляє свій сайт. У 2013 розпочалася регулярна теоретико-супервізійна програма для наглядових членів УАПП, які навчаються у тренінгу за стандартами ЄФПП. ??? Про випуски 3 тсп. Для подальшого розвитку психоаналітичної психотерапії в Україні та інтеграції до Європейської професійної спільноти психоаналітичних психотерапевтів планується участь у майбутніх конференціях ЄФПП, МПА та афілійованих інституцій.
Важливим напрямом діяльності УАПП є розвиток професійної співпраці з колегами у сфері охорони психічного здоров'я, а відносин із громадськістю, спрямованих на освіту. Інформування фахівців – медиків та психологів, а також населення про психоаналітичну психотерапію допоможе формуванню простору існування психоаналітичної психотерапії. Створення сайту УАПП – один із перших важливих кроків у цьому напрямку.
Враховуючи географічні умови України, нам важливо розвивати віртуальне спілкування між колегами-членами УАПП, проводити он-лайн семінари, супервізії, техніко-казуїстичні семінари. На користь розвитку такого виду спільної роботи свідчить успішний досвід тренінгового комітету УАПП, який функціонує як регулярні скайпи – наради.
Подальший розвиток УАПП залежить від активної участі всіх її членів у формуванні професійної спільноти психоаналітичних психотерапевтів, об'єднаних єдиними професійними стандартами, цілями та завданнями з егідою ЄФПП.
Київ, 12.2012.
Додаток: список міжнародних організацій, з якими співпрацює ЄФПП
Товариства та інститути:
Acheronta Psicoanálisis y Cultura
ACP The Association of Child Psychotherapists
AEPP Spanish Association of Psychoanalytic Psychotherapy (AEPP)
AIPPI Associazione Italiana di Psicoterapia Psicoanalitica Infantile
APM The Association for Psychoanalytic Medicine
APP Association for Psychoanalytic Psychotherapy in the National Health Service
APPI Association for Psychoanalysis and Psychotherapy in Ireland
APSA The American Psychoanalytic Association
Association Géza Róheim - Ethnopsychanalyse
BAP British Association of Psychotherapists
BPC British Psychoanalytical Council
BPS British Psychoanalytical Society
CEFFRAP Cercle d’Etudes Françaises pour la Formation et la Recherche
CSPAP The Czech Society for Psychoanalytic Psychotherapy / Ceská spolecnost pro psychoanalytickou psychoterapii
College of Psychoanalysis in Ireland
DGPT Deutsche Gesellschaft für Psychoanalyse, Psychotherapie, Psychosomatik und Tiefenpsychologie / German Association for Psychoanalysis, Psychotherapy, Psychosomatics and Depth Psychology
EATGA - AEATG European Association of Transcultural Group Analysis / Association Européenne pour l'Analyse Transculturelle de Groupe
edupsi Programa de Seminarios por Internet
EPF The European Psycho-Analytical Federation
ERP Romanian Association for the Psychoanalysis of Group and Family Links "Enrique Pichon Riviere" / Asociatia Romana de Psihanaliza a Legaturilor de Grup si Familie
Fort-Da Portal de Psicoanálisis con Niños
FPAP Fællesforeningen for Psykoanalytiske og Analytiske Terapier i Danmark
GAS The Group-Analytic Society (London)
GERCPEA Groupe d'Etude et de Recherche Clinique en Psychanalyse de l'Enfant et de l'Adulte
IAPP Israeli Association for Psychoanalytic Psychotherapy
IGAS Irish Group Analytic society
IPAN International Pre-Autism Network
IPA The International Psychoanalytical Association
International Foundation Erich Fromm
ISPS The International Society for Psychological and Social Approaches to Psychosis
NFPPBU The Norwegian Association for Psychoanalytic Psychotherapy of Children and Adolescents / Norsk forening for psykoanalytisk psykoterapi med barn og ungdom
NVGP Nederlandse Vereniging voor Groeps-Psychotherapie / Dutch Association for Group Psychotherapy
ОПП / SPP Обществo психоаналитической психотерапии / Society of Psychoanalytic Psychotherapy Moscow, Russia
Psico Mundo la red psi en Internet
Le Quatrième Groupe
SAGKP Schweizer Arbeitsgemeinschaft für Katathymes Bilderleben
SAP The Society of Analytic Psychology
SFTFP La Société Française de Thérapie Familiale Psychanalytique
SGP Sociedade Portuguesa de Grupanálise (with online journal in Portuguese and English)
SPP Société Psychanalytique de Paris / The Psychoanalytic Society of Paris
The Institute of Psycho-Analysis The British Psycho-Analytical Society
TAICP Tel Aviv Institute for Contemporary Psychoanalysis (english)
VAKJP Vereinigung Analytischer Kinder- und Jugendlichen-Psychotherapeuten in Deutschland
Британські товариства та інститути:
The Anna Freud Centre
The Association of Psychoanalytic Psychotherapists in the NHS
The Association for Psychotherapy in East London
The British Association of Psychotherapists
The British Psychoanalytic Council
(formerly the British Confederation of Psychotherapists)
The British Psychoanalytical Society
The Centre for Psychoanalytic Studies, University of Essex
The Couple Psychotherapy Service of the Society of Analytical Psychology
The Enfield Psychotherapy Association
The Freud Museum London
The Inner City Centre
The International Journal of Psychoanalysis
The Journal of Analytical Psychology
Karnac Books
The Psychoanalysis Arena
The School of Infant Mental Health
The Society of Analytical Psychology
The South London Psychotherapy Group
The St Albans Counselling and Psychotherapy Group
The Tavistock Centre for Couple Relationships
The Tavistock & Portman NHS Trust
The Lincoln Clinic and Centre for Psychotherapy
The Private Psychotherapy Service